Ümmü Sübyan

Korku 21 Kasım 2014 120 dk Türkçe

“EY AHİR ZAMANIN SAHİPLERİ, BU TOPRAKLARDAN YARATILMIŞLARA SES VERİN!”

Lise son sınıfta okuyan bir grup arkadaş, mezun olmadan önce son bir çılgınlık yapmaya karar verirler. Gece okula gizlice girip öğretmenler odasına girip parti yapacaklardır. 

Okula kimsecikler görmeden girmeyi başarırlar. Parti başlar; çok eğlenmektedirler, ta ki içlerinden biri yıllar önce okullarında intihar eden Kevser isimli öğrencinin ruhunu çagırmayı teklif edene kadar...

Başta hiçbirinin ciddiye almadıgı bu ruh çağırma seansı Kevser’in ruhunun gerçekten de gelişiyle kontrolden çıkar. Kana susamış Kevser, geçmişte yaşadıklarının intikamını almak için dönmüştür. 

Halk arasındaki inanca göre “Ümmü Sıbyan”, hamile kadınların korkulu rüyası olan bir cindir. Kendi bebek sahibi olamadığı için hamile kadınlara ve bebeklerine musallat olur.

PRODÜKSİYON NOTLARI 

  • Filmin yapımcısı ve AC Film’in sahibi CANER ÖZYURTLU, sevilen dizi “ULAN ISTANBUL”un ana karakterlerinden “Bahardır”ı canlandırıyor.

  • Filmin ortak yapımcıları “ULAN İSTANBUL” dizisinin sevilen başrol oyuncuları ŞEBNEM BOZOKLU ve KAAN YILDIRIM.

  • “Ümmü Sıbyan: Zifir”, AC Film’in dördüncü filmi. Şirket daha önce, “Ev”, “Görünmeyenler” isimli gerilim filmleri ile İstanbul Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü alan “Nergis Hanım”a imza atmıştı.

  • Filmin yönetmeni daha önce Alper Mestçi ile “Musallat”, “Siccin” ve “Sabit Kanca” filmlerinde birlikte çalışmış Efe Hızır. Hızır, aynı zamanda on yıl boyunca Okan Bayülgen’in TV programlarınında yönetmenliğini yaptı.

  • Filme HAYKO CEPKİN bir parça verdi. “TAKINTI” isimli parçası filmde kullanılan Hayko Cepkin’e filmin geçtiği okulda bir de klip çekildi. Klibin yönetmenliğini  CANER ÖZYURTLU üstlendi. Bu sırada filmin oyuncuları ve ekip de Cepkin’le tanışma fırsatı buldu.

  • Filmin posteri, ''American Horror Story'', ''Bates Motel'', ''Da Vinci's Demons'', ''Oculus'' gibi yapımların afişleri için de çalışmış olan Arda Aktaş tarafından tasarlandı.

  • Filmde makyajları, dünyaca ünlü yönetmen Emir Kustirica’yla çalışan Sandra İvatoviç yaptı.

  • “Kevser” rolündeki Rabia Kaya’ya her gün özel malzemelerle yapılan plastik makyaj 2,5 saat sürüyordu. Havanın sıcak olması nedeniyle, makyajı korumak çok zordu. Çekime başlanacağı ana kadar klimalı ortamda kalan Kaya, makyajının ilk anki halini koruması için konuşması ve yemek yemesi yasaktı.

Ümmü Sübyan

Yapımcı

AC Film & Ortak Yapımcılar (Şebnem Bozoklu, Kaan Yıldırım, Şenol Ulaş)

Yönetmen

Efe Hızır

Görüntü Yönetmeni

Muharrem Dokur

Kurgu

Efe Hızır

Senaryo

Serhat Hasanoğlu

Oyuncular

Melisa Akman, Berkan Bulut, Rabia Kaya, Mustafa Kırantepe, Gizem Ayaz, Ceren Mertadam, Koray Elibol, Elçin Muslu, Tolgar Özaltındere